


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 73 |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Hold Current | 5 mA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600 V |
| RMS Current (Irms) | 1 A |
| On-State RMS Current - It RMS | 1 A |
| Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM | 50 µA |
| Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM | 600 V |
| Gate Trigger Current - Igt | 50 µA |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 500 mV |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
